Aanleiding voor de campagne is nieuw onderzoek van Motivaction naar telefoongebruik in het verkeer. Daaruit blijkt dat veel verkeersdeelnemers het belangrijk vinden om onderweg niet afgeleid te worden, maar dat de telefoon in de praktijk toch regelmatig wordt gebruikt.
Zo geeft 72 procent van de automobilisten aan het belangrijk te vinden om ongestoord onderweg te zijn. Tegelijkertijd gebruikt zes op de tien automobilisten de telefoon weleens tijdens het rijden. 43 procent leest onderweg berichten en 36 procent verstuurt berichten. Bij fietsers laat het onderzoek een vergelijkbaar verschil zien tussen intentie en gedrag.
Focus op het moment vóór vertrek
De nieuwe campagne legt de nadruk op het moment vóór vertrek. Door bijvoorbeeld de telefoon op ‘Niet storen’ of stil te zetten, buiten bereik te leggen en de navigatie vooraf in te stellen, kan afleiding onderweg worden beperkt.
De campagne is vanaf 28 september te zien en horen via televisie, radio, online kanalen en sociale media. Ook langs de weg en op andere plekken in de openbare ruimte wordt aandacht gevraagd voor MONO rijden en fietsen.
VNA is partner van MONO, dat zich specifiek richt op organisaties en zakelijke verkeersdeelnemers. Binnen MONO werken overheid, werkgevers en andere organisaties samen aan bewustwording rond afleiding onderweg.